Przeczytaj to

Informacje dla rodziców

Jeżeli uważasz, że twoje dziecko wykazuje umiejętności gry w piłkę nożną, jest zdyscyplinowane, dąży do wybranego celu to zapraszamy wszystkich rodziców ze swoimi pociechami na bezpłatne pierwsze 2-3 treningi, aby dziecko zobaczyło czy chce uczęszczać na regularne treningi. Wystarczy przyjść z dzieckiem z rocznika 2010 w dniu treningu i zgłosić się do trenera Kacpra lub napisać do nas e-maila na adres: kppolonia2010@gmail.com a odpowiemy na wszystkie pytania.

Treningi odbywają się na stadionie Polonii przy ulicy Sportowej 2 w Bydgoszczy lub w okresie zimowym na sali sportowej.

Miesięczna składka klubowa wynosi 100 zł i jest płatna do 20 każdego miesiąca.

Klub nie zapewnia odzieży i obuwia na treningi. Każdy rodzic powinien wyposażyć swoje dziecko w odzież sportową oraz obuwie piłkarskie do gry na trawie i hali, gdy zaczniemy zimowe treningi na sali sportowej, obowiązkowe są ochraniacze piłkarskie na nogi.

Koszt zakupu klubowego kompletu:

 • Koszulka Meczowo - treningowa MASITA (sublimowana z nadrukami) - 90 PLN;
 • Spodenki MASITA Lima czarne (z numerem) - 35 PLN;
 • Dres MASITA STRIKER (komplet bluza czerwona, spodnie czarne z nadrukami) - 140 PLN;
 • Getry biało/czerwone (para) - 20 PLN;
 • Bidon - 20 PLN.

Zamówienia dokonujemy za pośrednictwem Kierownika Drużyny !!!


Każde dziecko od września 2018 roku mające ukończone siedem lat powinno posiadać aktualne badania lekarskie wystawione przez specjalistyczną przychodnię medycyny sportowej, które należy dostarczyć do Kierownika.

13 kroków dla rodziców oraz trenerów i sportowców:
http://s2.fbcdn.pl/6/clubs/71406/data/docs/13krokowdlarodzicow.pdf

Jeśli jesteś rodzicem, który podczas meczu krzyczy na swoje dziecko, daje wskazówki wszystkim zawodnikom na boisku, poprawia sędziego i skacze przy linii bocznej, jakby był to finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej to jest to artykuł dla Ciebie.

Rodzicu pamiętaj, że nie jesteś menedżerem Chelsea Londyn czy FC Barcelony, a Twoja pociecha nie jest profesjonalnym piłkarzem. To są dziećmi i nie potrzebują nikogo krzyczącego i skaczącego przy linii autowej jak szaleniec, jak gdyby ich życie zależało od rezultatu meczu albo występu ich dzieci.

 • jednym z głównych przyczyn rezygnacji z pięknej gry, jaką jest piłka nożna jest presja rodziców na dziecko.
 • jednym z największych bólów głowy trenerów są natrętni rodzice.
 • jednym z największych snów każdego rodzica jest, aby ich dziecko stało się profesjonalnym piłkarzem.
 • powodem, dla którego dzieci grają w piłkę nożną jest ZABAWA!


Wyjmując czynnik zabawy z gry dziecka, od razu widać zniechęcenie i znudzenie, co prowadzi do rezygnacji. Jest to karygodne, ponieważ piłka nożna jest piękną grą w oczach osób grających w nią. Nie stała się najpopularniejszym sportem na świecie przez przypadek! Rodzicowi bardzo trudno jest stanąć i obserwować swoje dziecko upadające na twarz czy przegrywające z przeciwnikiem. Twój instynkt podpowiada, aby zachęcać ich, lecz jest cienka linią pomiędzy zachętą a byciem natrętnym lub naciskiem niepotrzebnie na swoje dziecko. Ze smutkiem należy stwierdzić, że to drugie często jest powszechne.

Ci rodzice, którzy są natrętni mogą zmusić swoje dziecko do "schowania się do muszli" i spowodować obawę przed popełnieniem błędu ,mogą być przestraszeni by zawieść CIEBIE. Jest to złe, żadne dziecko nie potrzebuje i żaden rodzic NIGDY nie powinien zawstydzać lub wprawiać w zakłopotanie z powodu ich występu, zdolności lub rezultatu meczu, w którym uczestniczyli. Bądź mniej krytyczny. Dzieci są bardzo twarde i elastyczne, ale z tego samego powodu są także bardzo krusi i potrzebują zaufania i wiary swoich rodziców. To może pochodzić tylko od CIEBIE.

Twoją rolą rodzica jest POMOC dziecku lub pokaz:

 • Zachęty,
 • Cierpliwości,
 • Zrozumienia,
 • Zaufania.

Możesz także POMÓC swojemu dziecku lub innemu przez:

 • Pochwały,
 • Oklaski,
 • Słuchanie,
 • Pokazując zainteresowanie.


Wszystkie te rzeczy mogą pomóc dziecku nie tylko rozwinąć się, ale także wyjąć więcej z gry. Z Tobą przy sobie dziecko będzie czuło się na niepokonane i bezkonkurencyjne. Otrzymają tyle zaufania od Ciebie, że wszystkie strachy czy wątpliwości znikną. Natrętni rodzice z drugiej strony mogą zniszczyć zaufanie dziecka, napełnić ich pełnią strachu i zabrać całą zabawę i przyjemność z gry, która jest czymś naturalnym dla wszystkich uczestników sportu i raz utracona może być bardzo trudna do odtworzenia. Twoją rolą nie jest tylko powiedzenie kilku słów zaraz po zakończeniu meczu, lecz także bardzo ważna jest rozmowa przed i po meczu.

Przed meczem:
Nie powinieneś nigdy stawiać żądań przed meczem dziecku: "strzel gola", "musicie wygrać". Zamiast tego powiedz "baw się dobrze". W ten sposób dziecko czuje się zrelaksowane bez żadnych zbędnych oczekiwań stawianych - co jest bardzo ważne.

Po meczu:
Kiedy mecz się skończy powiedz swojemu dziecko jak dobrze się spisało i że jesteś bardzo dumny z niego. Nigdy nie poddawaj krytyce lub nie analizuj sytuacji z boiska. Czasami dzieci same dobrze wiedzą, co zrobiły dobrze a co im poszło źle i nie potrzebują przypominania o ich słabym występie oraz nadmiernego chwalenia po dobrym meczu.
Dzieci mają naturalnie wysokie wymagania, co do swojej osoby i mogą być własnymi, najgorszymi krytykami. Jeśli Twój potomek schodzi z boiska zły i krytykuje swój występ musisz po pierwsze i najważniejsze WYSŁUCHAĆ GO. Dzieci wiedzą, kiedy są okłamywane, więc byłoby złą rzeczą mówienie im, że zagrały dobrze, jeśli same czują inaczej. Zamiast tego ponownie powiedz jak dumny z niego jesteś i spróbuj wyjaśnić, że każdy ma swój lepszy i gorszy dzień. Nie mogą być najlepsi, co tydzień na boisku i że nie tracisz zaufania do nich. Jeśli tak się stanie NIE POZWÓL, aby dziecko rozpamiętywało tego przez długi czas.
Jeśli Twoje dziecko zagrało świetny mecz, ważne jest, aby nie przesadzać z pochwałą. One także same wiedzą, na co je stać. Zwykła pochwała i uznanie wystarczą. Wielu rodziców często przechwala swoje pociechy i ostatnią rzeczą, jaką dziecko potrzebuje bez względu na umiejętności jest powiedzenie mu, że będzie gwiazdą, a co gorsze profesjonalnym piłkarzem.

Podczas meczu:
Podczas zawodów każde dziecko wypatruje znajomej twarzy poza boiskiem, na kogoś, kto pokaże, chociaż troszkę uśmiechu na twarzy, kiwnie głową czy mrugnie oczami. To jest wszystko, co młodzi zawodnicy potrzebują, zamiast głośnego krzyczenia "dobra robota", które może oderwać dziecko od gry. Mały znak daje pewność dziecku, że ma wsparcie, że ktoś obserwuje jego każdy ruch. Okrzyki naprawdę mogą mieć negatywny wpływ na grę dziecka i nastawienie podczas gry. Przez subtelną zachętę i uznanie Twoje dziecko w końcu przestanie szukać Ciebie w tłumie i nie będzie potrzebowało imponować Ci czy szukać Twojej aprobaty. To pozwoli im skoncentrować się na grze i zabawie wolnej od presji.


DLA DZIECI ZABAWA JEST SYNONIMEM SŁOWA GRA, ZAWSZE O TYM PAMIĘTAJ!!!


Jeśli jesteś rodzicem, który krzyczy na swoje dziecko, podpowiada bez przerwy, co ma zrobić, skacze przy linii bocznej, nerwowo się zachowuje, dyskutuje z sędzią, z trener swojej drużyny, czy przeciwnej, ma jakieś zarzuty do zawodników drużyny przeciwnej nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem, ponieważ chcesz, aby Twoje dziecko odniosło sukces. Bycie włączonym w sprawy dziecka sugeruje, że jesteś bardzo dobrym rodzicem, któremu leży dobro potomka na sercu.

Jednakże musisz znaleźć złoty środek (równowagę) pomiędzy wsparciem a byciem natrętnym i nigdy nie zapominać, że dzieci widzą piłkę nożną jako świetną zabawę, a nie biorą jej na serio. Traktują ją jako aktywność wolną od reguł dorosłych. Proszę nie zabieraj radości swojemu dziecku !!!


Opracował Tomasz Woźnicki


 

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości